-2°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  EDUKACJA: Letnia Szkoła Odkrywców
kliknij tu Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej m. św. Wojciecha odbyła się Letnia Szkoła Odkrywców w ramach projektu „Z małej szkoły w wielki świat”.
A nasze dzieci zastanawiały się co było pierwsze – imię czy nazwisko? Czym różni się przydomek od pseudonimu? Jakie zwyczaje towarzyszyły nadawaniu dzieciom imion w dawnych czasach? Na te pytania znają już odpowiedzi uczestnicy Letniej Szkoły Odkrywców, którzy brali udział w zajęciach „Co kryje w sobie imię”. Dzieci mogły pochwalić się wiedzą na temat tego, jak było wybierane ich imię, dowiedziały się również, co znaczą i z jakich języków pochodzą imiona członków ich rodzin, przyjaciół i ich własne.
Dzieci poznały także językowe oblicza. Dzieliły się swoimi skojarzeniami ze słowem „język” i rozmawiały o jego funkcjach. Dowiedziały się też, z czego składa się ludzki aparat artykulacyjny i jak to jest możliwe, że człowiek mówi. Oglądały też pod lupą swoje języki, by sprawdzić, co się na nich znajduje. Dodatkowo uczniowie poznawali inne niż mowa drogi przekazu informacji, tworząc plakaty tematyczne o znakach drogowych, minach i gestach. Każdy również nauczył się „wypowiadać” swoje imię w języku migowym.
Dużym zainteresowaniem cieszył się temat o polskich zamkach i twierdzach. Różnorodne, przeplatane zabawami zajęcia pomogły uczniom, nawet tym najmłodszym,  zrozumieć, po co niegdyś budowano zamki, gdzie najczęściej je stawiano i dlaczego właśnie tam. Każdy miał okazję obejrzeć mapę polskich zamków i wybrać te, które jemu najbardziej się podobały. Uczniowie poznawali ich historię, związane z nimi opowieści, dzielili się między sobą wiedzą, sporządzali przykładowe trasy dojazdu do wybranych twierdz. Dzieci dowiedziały się również, jak średniowieczne zamki były budowane – jak nazywały się poszczególne elementy, miejsca, jakie spełniały funkcje, co w nich umieszczano. Gwoździem programu było budowanie modelów własnych zamków zgodnie z matematycznymi danymi – było trochę liczenia, trochę wycinania, sporo przyklejania, a całe mnóstwo zabawy!
Z kolei tropiąc przeszłość uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się archeologia, co to są wykopaliska, co można na nich znaleźć. Wiedzą także, co przepisy polskiego prawa mówią o znaleziskach historycznych i ewentualnych nagrodach za nie – nawet jeśli natrafi na nie zwykły Kowalski. Główną atrakcją dnia była zabawa w archeologa – uczniowie szukali ukrytych skarbów (monet, przedmiotów codziennego użytku), oczyszczali je jak profesjonaliści, oznaczali i opisywali w specjalnie do tego przygotowanych formularzach. Nauczyli się wszyscy, iż zawód archeologa nie jest łatwy, ale przynosi mnóstwo satysfakcji.
Tematem ostatniego dnia LSO była moda i jej wpływ na społeczeństwo. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ubrania charakterystyczne dla różnych epok, zawodów, regionów geograficznych, religii, warstw społecznych. Nauczyli się też, że „strój” i „ubranie” mogą oznaczać różne rzeczy, że górnik ma mundur oficjalny i strój roboczy oraz że moda może odzwierciedlać nastroje panujące w społeczeństwie. W grupach opisywali i rysowali stroje charakterystyczne dla różnych lat XX wieku – zobaczyli, czym moda lat 20. różniła się od mody lat 60. i 80. Każdy mógł wybrać sobie epokę, której ubrania najbardziej mu się  podobają. Na zakończenie każdy mógł wykonać bluzkę według własnego projektu – okazało się, że dzieci mając dostęp do igieł, nici, brokatu, cekinów, falbanek i farb do odzieży robią mnóstwo bałaganu, ale są niezwykle kreatywne!
A odkrywanie wszystkich tajemnic było przeplatane zabawami i grami integracyjnymi. Za tak ciekawe i pouczające zajęcia dziękować należy dwójce studentów – pani Andżelice i panu Błażejowi, którzy przyjechali do Włodowic z Wrocławia i z Torunia, aby podzielić się z naszymi uczniami swoją wiedzą.Anna Furs
 
« Powrót | Dodano: 2013-07-22 | Komentarzy: 1 | Odsłon: 945 |  o | Drukuj

Komentarze:
Angelika.. proszę o nie przekrecanie.
2013-07-23, 23:46:59 |  Angelika |  Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Kwieciń 2020
N Pn Wt Śr Cz Pt S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 DOMEK
Tani nocleg
Cena: od 30 do 120

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info