12°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  LISTY: Konkurs dla dziennikarzy
Senat RP ogłosił rok 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej. Od dwudziestu lat jesteśmy świadkami odżywania więzi lokalnych i regionalnych. Choć żyjemy w globalnej wiosce jesteśmy związani z miejscem urodzenia, edukacji, zamieszkania, pracy. Naszą Małą Ojczyznę często obdarzamy sentymentem. Źródłem siły Małych Ojczyzn są samorządy lokalne i regionalne, przywracane obywatelom od 1990 roku. Ich aktywność jest przejawem determinacji Polaków w dążeniu do budowania demokratycznego ustroju, opartego na fundamentach społeczeństwa obywatelskiego. Utworzenie instytucji samorządowych, a więc przekazanie wspólnotom lokalnym istotnych uprawnień przypisanych dotąd urzędom centralnym – dało obywatelom wiarę we własne siły oraz możliwości wpływania na rozwój ich Małych Ojczyzn.
Odtworzenie samorządu gminnego i powiatowego oraz powołanie samorządów wojewódzkich wywołało niespotykane wcześniej zaangażowanie społeczeństwa w kształtowanie i rozwój ich Małych Ojczyzn. Dzięki temu możliwy okazał się sukces odrodzonego samorządu, który stał się oparciem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Osiągnięcia terytorialnych wspólnot samorządowych w dziedzinie tworzenia więzi społecznych i odrabiania cywilizacyjnych zaniedbań okazały się szczególnym wkładem w budowę nowego ładu demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej stworzyło Polakom przebywającym czasowo w krajach Unii możliwość pracy w samorządach lokalnych. Polacy mogą wybierać i być wybierani do lokalnych władz. Przywilej ten pozwala uczyć się demokracji lokalnej, ale też aktywnie w niej brać udział.
W związku z uchwałą Senatu RP o ogłoszeniu roku 2010 ROKIEM DEMOKRACJI LOKALNEJ Kancelaria Senatu ogłasza konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP pt.: Mała ojczyzna – to przestrzeń, którą kształtujemy i która nas ukształtowała.
Celem konkursu jest pokazanie możliwości wpływania na otaczający świat i środowisko poprzez zaangażowanie się obywateli w działalność samorządową. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizując się i działając na rzecz określonej wspólnoty przeciwdziałają apatii, bezradności, zmieniają swoje środowisko, poprawiają warunki życia i pracy, potrafią mobilizować innych wokół wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorządów w Polsce, ale także włączenia się obywateli polskich w działalność na rzecz lokalnych społeczności poza granicami kraju w państwach Unii Europejskiej a także w innych krajach, w których żyją i pracują Polacy.
Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne i dyplomy uznania.
W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów polskich i polonijnych (prasy, radia, telewizji, portali internetowych). Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie materiału dziennikarskiego lub wyemitowanie programu od początku 2010 roku do 15 sierpnia 2010 roku i przesłanie tych materiałów do 25 sierpnia 2010 roku na adres:
Gabinet Marszałka Senatu, Kancelaria Senatu,pok.209, ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa, z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu na stronach internetowych Senatu: Senat.gov.pl
Regulamin Konkursu dla dziennikarzy o nagrodę Marszałka Senatu RP na publikacje związane z ogłoszeniem przez Senat RP Roku 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej „Mała Ojczyzna to przestrzeń, którą kształtujemy i która nas ukształtowała”
§1
Celem konkursu jest pokazanie możliwości wpływania na otaczający nas świat i środowisko poprzez zaangażowanie się obywateli w działalność samorządową. Chodzi o pokazanie jak ludzie organizując się i działając na rzecz określonej wspólnoty sprzeciwiają się apatii, bezradności, zmieniają swoje środowisko, poprawiają warunki życia i pracy, potrafią mobilizować innych wokół wytyczonych celów. Dotyczy to zarówno odrodzonych samorządów w Polsce, ale także włączenia się obywateli polskich w działalność na rzecz lokalnych społeczności poza granicami kraju w państwach Unii Europejskiej, a także innych krajach, w których żyją i pracują Polacy.
§2
W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze pracujący w krajowych i polonijnych gazetach i w czasopismach, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, internetowych portalach realizujących programy dla Polonii, a także współpracownicy tych redakcji.
§3
Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie pracy lub wyemitowanie programu od początku 2010 r. do 15 sierpnia 2010 r i przesłanie dwóch kopii pod adresem organizatora do 15 sierpnia br. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w trakcie XVIII Światowego Forum Mediów Polonijnych 14 września 2010 r w Poznaniu.
Prace powinny odpowiadać następującym kryteriom:
a) treść publikacji powinna być zgodna z celem konkursu,
b) forma pracy dowolna (esej, rozprawka, reportaż, wywiad),
c) kopie tekstów prasowych, audycji radiowych lub programów telewizyjnych powinny być opatrzone pseudonimem, a dane autora umieszczone w osobnej kopercie, znajdującej się w przesyłce,
d) prace mogą składać dziennikarze (autorzy) lub redakcje,
e) prace powinny być opublikowane w języku polskim,
f) jeśli jeden autor chce przesłać więcej prac konkursowych, każda musi być opatrzona odrębnym pseudonimem i nadejść w odrębnej przesyłce,
g) prace oceni Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli środowiska językoznawców, dziennikarzy, senatorów.
§4
Nagrody:
- I nagroda – 6000 zł
- II nagroda – 4000 zł
- III nagroda - 3000 zł
- Wyróżnienia (2) x1000 zł

Kapituła ma prawo do innego podziału nagród, w zależności od jakości, ilości i rodzaju nadesłanych prac konkursowych.
Prace należy przesłać na adres:

Kancelaria Senatu
Gabinet Marszałka - pok.209,
ul. Wiejska 6, 00-902 Warszawa
z dopiskiem na kopercie „Konkurs dla dziennikarzy”

« Powrót | Dodano: 2010-03-08 | Komentarzy: 1 | Odsłon: 1831 |  o | Drukuj

Komentarze:
W roku 1138 na mocy Testamentu Krzywoustego terytorium Polski podzielone zostało na 5 dzielnic.
W roku 1990 na mocy ustawy samorządowej terytorium Polski
podzielone zostało na ponad dwa tysiące gmin
Decentralizacja władzy zwierzchniej w roku 1138 doprowadziła do anarchii i likwidacji państwa polskiego na 123 lata
Ustawa z 1990 w trybie expresowym zlikwidowała Polskę teraz na zawsze ?


2010-03-09, 10:01:57 |  historyk |  Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Październik 2018
N Pn Wt Śr Cz Pt S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 HOTEL
Hotel "BORYS"
Cena: od 80 do 240

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info