14°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Spotkanie zespołów ludowych
kliknij tu W Ścinawce Średniej 15 stycznia 2010 r. odbyło się spotkanie zespołów ludowych Gminy Radków. Zespoły i chór Cantus pokazały, że potrafią zorganizować się i zintegrować same. To pierwsza znana mi taka inicjatywa folklorystyczna w naszym regionie płynąca bezpośrednio „z dołu”. Jak wszystko wskazuje jest to więc pierwszy na tych ziemiach objaw akulturacji grup napływowych. Bez środków unijnych, bez grantów ministerialnych, wojewódzkich, czy powiatowych. Po prostu samodzielnie.
To, co nie udało się scentralizowanej władzy Polski Ludowej, wykonało się zupełnie samo dzięki ludziom, którzy zaczęli sięgać do wartości swoich przodków. Nie można przecież narzucić ludziom z góry, aby zaczęli być zadowoleni. Jeśli zechcą, zrobią to sami. I zrobili. Wymagało to jednak czasu i impulsu płynącego bezpośrednio od zespołów ludowych, wambierzyckiego chóru i ludzi, którym bliska jest kultura. Jedną z tych ważniejszych osób, animatorów lokalnych jest Stanisław Paluszek z Ratna Górnego, znany mieszkańcom także jako wambierzycki organista, kierownik chóru Cantus, prowadzący scholę, kompozytora i muzyka.
Podczas kolędowania zespołów obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i Gminy Radków Jan Bednarczyk z żoną, jego zastępca Lidia Jagódka, sekretarz Joanna Rakowska, kierownik referatu organizacyjno, czy kierujący współpracą transgraniczną Marek Niewiadomy. Pojawili się również dyrektorowie (a właściwie dyrektorki) szkół, sołtysi, koła gospodyń i naturalnie zespoły.
Każdy zespół oprócz mniej znanych, czasami unikatowych wykonań, kolęd na koniec wykonywał dwie kolędy powszechnie znane, śpiewając razem z wszystkimi zgromadzonymi na sali. W ramach tych wystąpień zaprezentowali się: chór Cantus pod dyrekcją Stanisława Paluszka oraz zespoły folklorystyczne: Ścinawianki (Ścinawka Średnia) pod kierownictwem Wandy Chyc, Katarzynki (Ścinawka Górna) pod kierownictwem Stanisława Burego, Tłumaczowianie (Tłumaczów) pod kierownictwem Renaty Kozik i kapela góralska Harnaś działająca przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radków. Po części występów wspólne kolędowanie przeniosło się bezpośrednio do stołów, przy których zespoły na zmianę grały podrywając do śpiewu pozostałą część sali. Pod względem organizacyjnym nad całością spotkania czuwało koło gospodyń ze Ścinawki Średniej, działające przy sali widowiskowej, w której miało miejsce wspólne kolędowanie.
W imieniu S. Paluszka, pomysłodawcy spotkania mogę zadeklarować, że tym wspólnym kolędowaniem rozpoczynamy cykl „Cztery pory roku”, który organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną miasta i Gminy Radków. Cykl ten ma na celu wymianę doświadczeń amatorskich zespołów folklorystycznych gminy Radków (ale także chórów, kapel i innych grup) dla lepszej ich integracji. Drugie spotkanie, wiosenne – koncert pieśni wielkopostnej i pasyjnej – odbędzie się w kościele w Radkowie, trzecie, lato – Spotkanie z Folklorem – w Ścinawce Górnej i czwarte, jesienne – koncert z okazji niepodległości – będzie miało miejsce w Ścinawce Średniej. Na wszystkie te wydarzenia zapraszamy już teraz.

Krzysztof Karwowski
« Powrót | Dodano: 2010-01-20 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 715 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Maj 2018
N Pn Wt Śr Cz Pt S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 PENSJONAT
Restauracja i Pensjonat "Pod Dwiema Lipami"
Cena: od 45 do 60

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info