10°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  W-MEDIACH: INWAZJA KARALUCHÓW. ZWOLNIENIA W STREFIE
W czwartek 6 listopada 2008 r. ukazał się 598 numer `Gazety Noworudzkiej`. W najnowszym wydaniu tego tygodnika regionu przeczytacie m. in.:
INWAZJA KARALUCHÓW - W jednym z mieszkań zagnieździły się karaluchy. Mieszkańcy są oburzeni. Kierownictwo Spółdzielni Mieszkaniowej i sanepid mają związane ręce. O problemie poinformowali nas mieszkańcy bloku 2/3 na os. Wojska Polskiego w dzielnicy Słupiec. Twierdzą, że ich sąsiad zapuścił swoje mieszkanie do tego stopnia, że zalęgły się w nim karaluchy. Sprawa ciągnie się od kilku lat. - Smród z mieszkania idzie na klatkę. Mieszka tam owdowiała przed rokiem matka i jej dwóch dorosłych synów. Z tego co wiem, pokój po zmarłym sąsiedzie do tej pory nie został posprzątany. W ich mieszkaniu i piwnicy, która nie była otwierana od lat, zalęgły się karaluchy. Te robactwo to istna epidemia - twierdzi Jerzy Zięba. Uważa, że karaluchy przedostają się do jego mieszkania, a władze spółdzielni nic w tej sprawie nie robią. - Nie chcą kiwnąć palcem w naszej sprawie. Przecież administracja istnieje po to, aby rozwiązywać takie problemy. Lokatorzy nie mogą cierpieć przez sąsiada, który zaniedbuje mieszkanie. Nie od dziś wiadomo, że karaluchy roznoszą choroby - zauważa. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowej Rudzie Wiktor Muszyński uważa, że jest w tej sprawie bezsilny. Potwierdza, że otrzymał w tej sprawie pismo od mieszkańców. Jego zdaniem to nie pierwszy tego typu przypadek, kiedy lokator nie utrzymuje należytego porządku w mieszkaniu. - Przez ostatnie 10 lat Spółdzielnia miała problem z nieżyjącą już dziś Marią Sowińską. Prosiliśmy o pomoc Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, sanepid, a nawet policję. Niestety bezskutecznie - dodaje. Jak twierdzi, sprawę udało się rozwiązać przypadkiem. Maria Sowińska złamała nogę poza mieszkaniem i została odwieziona do szpitala. Spółdzielnia wówczas była zobowiązana do zabezpieczenia otwartego mieszkania. Wtedy wywieziono zalegające śmieci, a także przeprowadzono dezynfekcję i deratyzację.
KRYZYS = ZWOLNIENIA - Pomimo, że w regionie nie było jeszcze masowych zwolnień, to część mieszkańców regionu ma powody do niepokoju. Pierwsze zwolnienia się rozpoczęły. Największe, w czeskich zakładach Skoda. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że bezrobocie stale i systematycznie spada. Od kilku miesięcy, w związku z ogólnoświatowym kryzysem, obserwujemy zmianę tej tendencji. Powodem jest załamanie się produkcji, m. in. w branży samochodowej. Na rynku pracy w regionie noworudzko - radkowskim nie odnotowano masowych zwolnień pracowników związanych ze światowym kryzysem gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie. Przykładem jest firma Orion, która kilka lat temu uruchomiła swój zakład na obszarze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w dzielnicy Słupiec. Na początku zatrudniała kilkadziesiąt osób. Później poziom zatrudnienia wzrósł, a kierownictwo spółki rozpoczęło budowę kolejnej hali. Spółka Orion produkuje zaawansowane technologicznie produkty chemii budowlanej: piany poliuretanowe w aerozolu, przeznaczonej do montażu i uszczelniania okien i drzwi oraz kleje poliuretanowe. Fabryki w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie są częścią Grupy Selena, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej. Obecnie większość produkcji trafia na eksport. Kluczową marką produkowaną w firmie Orion jest Tytan Profesional. Jak powiedziała `Gazecie Noworudzkiej` Aneta Rudaś z firmy public relations, obsługującej Grupę Selena, pomimo spowolnienia odnotowanego w sektorze budowlanym, sytuacja ekonomiczna Oriona jest dobra, a Spółka utrzymuje sprzedaż na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. - Spółka generuje zysk netto rzędu kilkunastu milionów złotych (dane za 9 miesięcy). Natomiast w związku z obecną sytuacją gospodarczą w kraju i na rynkach światowych zarząd spółki Orion oraz Grupy Selena prowadzi konsultacje i rozmowy mające na celu podjęcie działań, aby zminimalizować wpływ spowolnienia gospodarczego na wyniki firmy - dodaje. Niedawno z zakładu zwolniono 10 osób, które były zatrudnione na czas określony. Czy będą kolejne zwolnienia, tego jeszcze nie wiadomo. Jak tłumaczy Aneta Rudać, zarząd spółki nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłego poziomu zatrudnienia. Tymczasem atmosfera w zakładzie nie jest najlepsza. Jeden z jego pracowników (dane do wiadomości redakcji) powiedział, że w noworudzkim zakładzie nie można dużo zarobić.
WYBRALI OGRODZENIE ZAMIAST DRZEWA - Komu przeszkadzał rosnący kilkadziesiąt lat jesion przy ul. M. J. Piłsudskiego w Nowej Rudzie. Powodem jego wycięcia było ogrodzenie, którego, jak twierdzą urzędnicy, nie można było naprawić.
SCHODY W REMONCIE - W poniedziałek rozpoczął się oczekiwany od wielu lat remont schodów prowadzących do budynku poczty przy ul. Niepodległości.
ULICA WIDMO - Kierunkowskaz w Nowej Rudzie prowadzi do ulicy, która nie istnieje. Stoi on przy ul. Sybiraków niedaleko MOK i wskazuje ul. Bieganów.
POLE `PIAST` POD MŁOTEK - Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce sprzedać obiekty należące kiedyś do kopalni. Przetargi odbędą się jeszcze w tym miesiącu. Czasy wałbrzyskiego zagłębia węglowego oraz noworudzkich kopalń bezpowrotnie dobiegły końca kilka lat temu. Od tej pory większością pokopalnianych terenów zarządza Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Zajmuje się m. in. ich sprzedażą. Niedawno na stronie internetowej spółki zamieszczono trzy oferty inwestycyjne. Pierwsza z nich dotyczy nieruchomości w dzielnicy Słupiec. Spółka chce sprzedać teren, na którym znajduje się m. in. szyb `Nowy I`. Oferta obejmuje sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także obiektów, które na nich się znajdują. SRK chce też pozbyć się udziałów w spółce `Termogaz`, która miała budować podziemny zbiornik gazu. Kolejna oferta dotyczy sprzedaży dwóch kompleksów pokopalnianych w dzielnicy Słupiec. Znajdują się naprzeciwko obiektów Noworudzkiego Parku Przemysłowego. Chodzi m. in. o budynki byłego warsztatu, rozdzielni oraz magazynu. Według planu zagospodarowania przestrzennego są to tereny przeznaczone pod drobną produkcję i usługi. Trzecia z nich dotyczy dwóch działek przy skrzyżowaniu ulic Górniczej, Reymonta oraz Czarnej na terenach byłego pola `Piast` w dzielnicy Drogosław. Dyrektor Biura Zagospodarowania i Sprzedaży Majątku Włodzimierz Kulisz podkreśla, że są to jedynie oferty sprzedaży. Mają zachęcić potencjalnych inwestorów do ich zakupu. - Na dzień dzisiejszy oferty nie mają nic wspólnego z ewentualnymi przetargami na ich sprzedaż - podkreśla. W tej chwili władze spółki ogłosiły przetarg na sprzedaż działek znajdujących się na terenie byłego pola `Piast`. Przetargi odbędą się dzisiaj w biurze Spółki przy ul. Kłodzkiej 27 w dzielnicy Słupiec. Tymczasem jeszcze kilka dni temu nie było chętnych na zakup nieruchomości. Włodzimierz Kulisz miał nadzieję, że zgłoszą się przed samym przetargiem. Przyznaje jednak, że oferta nie jest atrakcyjna, bo na większości obiektów pokopalnianych ciąży hipoteka, która przewyższa wartość obiektów.
KOŚCIELNE REMONTY - Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni przyznali 10 tys. zł dla noworudzkiej parafii. Pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej dla kościoła na Górze św. Anny. Dzięki tej decyzji pojawiła się szansa na rozpoczęcie w najbliższych miesiącach remontu świątyni. Zadowolenia nie ukrywa dziekan noworudzkiej parafii ks. Jerzy Kos. W rozmowie z `Gazet ą Noworudzką` powiedział, że to krok w dobrym kierunku. Przyznaje, że pilnego remontu wymaga również pustelnia. - Trzeba poprawić tam wiele rzeczy po pracach remontowych, jakie prowadziła tam jedna z większych, noworudzkich firm budowlanych - mówi. Pilnego remontu wymaga dach świątyni, a także gzymsy. Również inne noworudzkie świątynie wymagają renowacji, ale na prowadzenie prac remontowych ciągle brakuje pieniędzy. Z informacji, do jakich dotarła `Gazeta Noworudzka` wynika, że w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu coraz więcej parafii składa wnioski na remont zabytkowych obiektów sakralnych. Niestety, dla wielu księży złożenie wniosku o pozyskanie tych środków jest barierą, którą trudno jest im pokonać. Pomimo różnego rodzaju programów nadal ponad 1,5 tys. kościołów na Dolnym Śląsku znajduje się w opłakanym stanie. Wymagają remontów, jednak brakuje pieniędzy nawet na wykonanie najpilniejszych prac. Podczas wczorajszej sesji 17 radnych głosowało za przyznaniem dofinansowania. Radna Regina Wałęsa pytała się, dlaczego takiej dotacji nie otrzymała parafia w dzielnicy Słupiec. - Po pierwsze ks. Czernal nie złożył takiego wniosku, po drugie kościół pw. św. Katarzyny nie jest wpisany do rejestru zabytków - odpowiada ł burmistrz Tomasz Kiliński. Tłumaczył, że pieniądze zostały przyznane tylko dlatego, że ks. dziekan Jerzy Kos wystąpił z wnioskiem o ratowanie zabytku.

Tygodnik `Gazeta Noworudzka` wydawany jest od 1990 roku przez Wydawnictwo Ziemia Kłodzka. Periodyk dostępny jest w kioskach `Ruchu`, u gazeciarzy oraz w punktach sprzedaży na terenie miejscowości ziemi noworudzko- radkowskiej. W wersji elektronicznej do kupienia na stronie internetowej: www.gazetanoworudzka.pl.

Adres redakcji: ul. Bohaterów Getta 4, 57-400 Nowa Ruda, tel./fax: 74 872 5308, frost@netgate.com.pl, www.gazetanoworudzka.pl

« Powrót | Dodano: 2008-11-06 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 2515 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Wrzesień 2022
N Pn Wt Śr Cz Pt S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 PENSJONAT
Sokolec
Cena: od 60 do 65

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info