21°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Von Stillfried - czy co? Zamek to nie zamek
Dawniej- serce miasta, dziś odremontowany w połowie zamek obronny- ze znakiem zapytania i supermarketem na parterze.

Echa historii
Pod zamkiem znajdują się lochy, gdzie skazani na śmierć byli jeńcy wojenni. Na piętrze zimne korytarze, milczące ściany i wspomnienia zagrzebane głęboko pod gruzami. Z daleka jest to malownicza budowla. Przebudowywana i odnawiana wielokrotnie nie straciła swego zamkowo- pałacowego charakteru. Warownia, własność rodu, ale też, choć niektórzy nie wiedzą, siedziba dyrekcji kopalni węgla, muzeum górnictwa, a wreszcie lokal Zespołu Opieki Zdrowotnej!

Teraz
Obecnie zamek ma prywatnego właściciela. Niektóre pomieszczenia są wynajęte, jak to się mówi: prywatnym przedsiębiorcom. Nie podoba mi się umieszczenie w nim sklepu „EKO”, to zupełnie bezmyślna decyzja, patrząc na zabytkowy charakter budowli i jej walory architektoniczne. I co na to konserwator zabytków albo osoba dbająca o wizerunek miasta? Mieszkańcy są oburzeni. I na tym, jak zawsze, sprawa dla reportera się kończy…

Tajemnice każdy zamek ma…
Latarnia nieba zmienia to miejsce. W nocy, gdy się wsłuchasz, można usłyszeć krzyki cierpienia umierającego hrabiego, Georga von Stillfrieda. Zabrały go duchy pięciu magnatów, którzy wcześniej mieszkali w warowni. Byli tu zabici, więc teraz się mszczą. Muszą zabić pięć osób, wtedy staną się ich dusze wolne. Została rzucona klątwa, albowiem sprzeniewierzyli się Bogu. Więc nie chodźcie tam w nocy! Myślę, że dlatego nie ma w zamku mieszkań czy hotelu, a jedynie jakieś nieciekawe, nazwijmy to, instytucje.

Dzień
Ale w dzień wszystko wraca do normy. Parking pod zamkiem wypełniony po brzegi samochodami różnej marki, maści… Hałaśliwa dzieciarnia i ważniacy z gimnazjum wydają ostatnie złociaki na słodycze i przegryzki, powolni staruszkowie szukają tanich produktów w tzw. promocji. Szare gołębie przesiadują na niedokończonym dachu. A ja?
Zaczytuję się historią. I nigdy nie pogodzę się z tym, że zamek to nie zamek. Ale w takim razie co? Trudno stwierdzić jednoznacznie.

Jarosław Gmerek

Praca nadesłana na IV edycję regionalnego konkursu literacko-dziennikarskiego dla uczniów z Dolnego Śląska pod nazwą Moja mała ojczyzna, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. św. Wojciecha we Włodowicach.
« Powrót | Dodano: 2008-03-10 | Komentarzy: 6 | Odsłon: 1526 | o | Drukuj

Komentarze:
Jak na gimnazjum to Jarek naoglądał się za dużo filmów - horrorów. Duchy się nie mszczą, bo potrzebują miłosierdzia i dobrego słowa, które mogą otrzymać od ludzi żyjących. Każda legenda wskazuje, że tylko dobry uczynek może uwolnić go od potępienia, nie zły jak sugerujesz.
2008-03-11, 20:15:52 | smierc | Zgłoś nadużycie
Bo w Nowej Rudzie to czasy komuny wracają ,tylko za komuny w zamkach dworach magazynowano zboża i nie tylko,a w Rudzie w zamku jest sklep,jednak Włodarze tego miasta głupota przebijają wszystkich
2008-03-13, 09:41:24 | kimi | Zgłoś nadużycie
Uważam że to nie żadna komuna tylko prawa rynku, ktoś kupił budynek i adaptuje go jak chce. Ten pałac od końca XIX w. był siedzibą urzędów które go zmieniały w taki sposób że powrót do pierwotnego stanu to koszty na które nawet sklep nie zarobi.
2008-03-16, 11:39:20 | hrabia | Zgłoś nadużycie
I dobrze, że choć fasada i skrzydło zamku wygląda przyjemnie dla oka. Nie starszy smutkiem i zgrozą jak wspaniałe budowle w Ratnie, Bożkowie czy Sarnach. W tamtych budowlach to na założenie galerii handlowej już jest za poźno.
2008-03-16, 11:41:38 | hrabia | Zgłoś nadużycie
Paltforam Polskich Rodzin - tak się ustawiają wszędzie, u nas też

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,5025633. html
2008-03-16, 13:47:28 | xxx | Zgłoś nadużycie
Jeszcze troche a ratusz wystowiom na allegro.
2008-03-19, 11:58:30 | kizy | Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Maj 2019
N Pn Wt Śr Cz Pt S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka LIMBA
Cena: 25

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info