26°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  AKTUALNOSCI: Odsłonięcie tablicy i sytuacja w Górach Sowich
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Górach Sowich
W sobotę 24 lipca na Niedźwiedziej Skale w Górach Sowich odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Hermanowi Henklowi (1869 - 1918). Niedźwiedzia Skała jest małą grupą skalną leżąca w oddaleniu ok.1300 m od
Przełęczy Jugowskiej bezpośrednio przy szlaku czerwonym w kierunku Wielkiej Sowy. Na tablicy zostały umieszczone słowa samego Henkla w języku polskim i niemieckim:

W górach jestem znowu prawdziwym
człowiekiem; tam stajemy się braćmi
i wszystko co brzydkie i błahe opuszcza nas.

Auf den Bergen werde ich wieder ein
reiner Mensch; dort werden wir Brüder und
alles Hässliche und Kleine fällt von uns ab.


Odsłonięcie tablicy dokonali Panowie Rosenberger i Herha, którzy umożliwili odnowienie tej pamiątkowej tablicy. Pan Śnieżek , który udostępnił ze swoich zbiorów i prac materiały o Henklu, w krótkich słowach opowiedział uczestnikom
odsłonięcia o zasługach tej dla Gór Sowich tak ważnej postaci.
Pan Herha w także krótkich słowach porównał ówczesne osiągnięcia z dzisiejszą sytuacją w Górach Sowich. Bilans ten nie wyszedł zbyt dobrze dla aktualnej sytuacji mianowicie wymieniono punkty niezbyt sprzyjające dla rozwoju turystyki w Górach Sowich:
- brak jednolitej i spójnej prezentacji walorów tych gór w mediach i reklamie, mimo że istnieją instytucje z takim zadanien (np. Stowarzyszenie turystycznych gmin Gór Sowich).
- opieszałe wykorzystywanie istniejących środków (ponad rok toczy się projekt oznakowania szlaków rowerowych i narciarskich, finansowany ze środków unijnych (!), niewiadomo na który z kolejnych sezonów turystycznych te szlaki będą istniały).
- zły stan szos, dróg i ścieżek, brak tablic informacyjnych
- zły stan techniczny wież widokowych, kiepskie zagospodarowanie - nawet przy dobrej pogodzie i rzeszach chętnych do zwiedzania niektóre są po prostu zamknięte.
- naturalne punkty widokowe są zarośnięte i ciężko dostępne (np. niegdyś słynne Kozie Skałki w okolicach Przełęczy Jugowskiej.)
Wymienione tu są tylko niektóre ogólne punkty, wymienione zostały jeszcze problemy gestorów bazy turystycznej, między innym:
- polityka podatkowa (podatek od nieruchmości jest tutaj wyższy jak n.p. w Zakopanym)
- różne wymagania licznych urzędów lokalnych i wojewódzkich, często usprawiedliwane tzw. wymogami unijnymi.
- brak pewności, czy dzisiaj jeszcze istniejące przepisy, ustawy itd. nie będą już jutro zmienione lub zastąpione tzw. bublem ustawowym utrudniającym jeszcze bardziej działania tej branży.
Pozostaje nadzieja, że wypowiedzi polityków lokalnych na temat nadziej polepszenia sytuacji gospodarczej rejonu przez rozwój turystyki nie są tylko jednym z licznych haseł w czasach wyborów, zapomnianych bardzo szybko po osiągnięciu pewnego celu: dojściu do władzy.
Imprezę zakończono wspólnym zdjęciem uczestników otwarcia na tle Niedźwiedziej Skały.
Najtrwalsi zasiedli jeszcze na pięknęj łące nad Przełęczą Jugowską, niestety nadciągająca mgła nie pozwoliła długo podziwiać piękny widok z tego miejsca.Hermann Henkel (*1869 - +1918)
Nauczyciel, sekretarz bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego; popularyzator sportów zimowych; inicjator oraz praktyk ujednolicania oznakowania i uporządkowania przebiegu ścieżek turystycznych w Górach Sowich.
Prace te polegały również na uzupełnianiu dochczasowej sieci o nowe trasy. Realizację zadania rozpoczęto w 1912 roku, gdy sowiogórskie towarzystwa turystyczne powołały specjalną komisję zajmującą sie tym zagadnieniem. Na jej czele stanął sam Henkel.Na bazie opracowanego systemy tras wydał również mapę, która cieszyła się dużą popularnością. Był również inicjatorem połączenia znakowaną trasą turystyczną G.Sowich z Ziemią Kłodzką i szlakami w Sudetach Zachodnich. Henkel inicjował również powstanie związku narciarskiego, organizował zawody narciarskie. Zajmował się także zimowym oznaczaniem tras narciarskich tyczkami.
18 czerwca 1921 roku na Niedźwiedziej Skale (Bärenstein) dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy, wykonanej z brązu, upamiętniającej zmarłego 3 lata wcześniej H.Henkla.
Obecnie pamięć o tej ważnej dla G. Sowich postaci przywracana jest w postaci tablicy - umieszczonej w miejscu dawnej (zaginionej) ze słowami samego Henkla.

Opr. na podst. T. Przerwa „Odkryli dla nas piękno gór...” oraz gazety Hohe Eule
Tomasz Śnieżek


Dalsze informacje i także zdjęcia (w tym w większej rozdzielczości!) pod www.gorysowie.info/L1henkel/henkel.htm
« Powrót | Dodano: 2004-07-26 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 909 |  | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Czerwiec 2022
N Pn Wt Śr Cz Pt S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka
Cena: 25

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info