-1°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  WYBORY-2004: Jacek Protasiewicz - dobry wybór do PE
Jacek Protasiewicz
ŻYCIORYS:
Pochodzę z Brzegu. Tam się urodziłem (05.06.1967) i wychowałem. Na studia przyjechałem do Wrocławia i tu zostałem. Obecnie, z moją żoną Patrycją, mieszkamy przy ulicy Kruczej.

Moje wykształcenie
Uniwersytet Wrocławski
Z wykształcenia jestem filologiem polskim po Uniwersytecie Wrocławskim. Tematem mojej pracy magisterskiej był wrocławski rynek prasowy po likwidacji \"peerelowskiego\" koncernu prasowego RSW \"Prasa-Książka-Ruch\". Opisywałem w niej, jak wrocławskie gazety usamodzielniają się, szukając jednocześnie swojego miejsca w nowej, demokratycznej i rynkowej Polsce.

Stypendium w USA
W rok po studiach zostałem stypendystą The Kettering Foundation. Spędziłem w USA pół roku uczestnicząc w programie, którego celem było zaznajomienie się z funkcjonowaniem demokracji amerykańskiej, zwłaszcza z metodami aktywizacji obywateli do udziału w życiu publicznym.

Inne
W 1998 ukończyłem kurs dla kadry kierowniczej administracji publicznej.

Moje doświadczenie zawodowe
Administracja rządowa - Rzecznik Prasowy Wojewody
Jeszcze w czasie studiów podjąłem pracę w administracji rządowej. Od czerwca 1990 r. do marca 1992 r. pełniłem funkcję rzecznika prasowego ówczesnego Wojewody Wrocławskiego. Był to okres rządów Tadeusza Mazowieckiego, a Wojewoda, mianowany przez tego Premiera, był pierwszym demokratycznym zwierzchnikiem administracji rządowej w naszym województwie.

Administracja samorządowa - szef promocji Wrocławia
Tuz po studiach rozpocząłem pracę w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Najpierw jako asystent Przewodniczącego Rady Miejskiej (listopad 1994 - marzec 1996, z przerwą na stypendium w USA), a następnie przez pięć i pół roku byłem dyrektorem Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. Organizowałem promocję Wrocławia począwszy od 37 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i przyjazdu Papieża w 1997 roku, aż do obchodów Millennium Wrocławia w roku 2000. Od 1998 pełniłem dodatkowo funkcję Rzecznika Prasowego Zarządu Miasta.

Sejm RP
W 2001 r. zostałem wybrany do Sejmu, gdzie rozpocząłem pracę w dwóch komisjach: Europejskiej oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od maja 2003 r., w związku z powierzeniem mi funkcji Obserwatora w Parlamencie Europejskim, zrezygnowałem z udziału w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. stałem się eurodeputowanym.


Działalność polityczna
Niezależne Zrzeszenie Studentów
Już na pierwszym roku studiów wstąpiłem do Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) - wówczas organizacji opozycyjnej i nielegalnej. Przez prawie dwa lata (1986-88) działałem w podziemiu, kolportując niezależne wydawnictwa. W maju 1988, po tym jak milicja zaatakowała strajkujących robotników w Nowej Hucie, współorganizowałem wiece i strajki protestacyjne. Od tej pory stałem się jawnym przedstawicielem nielegalnego NZS-u. Organizowałem kolejne wiece, happeningi, strajki studenckie oraz demonstracje uliczne, w czasie których domagaliśmy się wolności słowa, prawa do tworzenia i działania niezależnych organizacji, a zwłaszcza legalizacji \"Solidarności\" i naszego NZS. W związku z tą działalnością byłem zatrzymywany przez milicję i przetrzymywany w areszcie.
To były \"romantyczne\" czasy, okres przełomu politycznego. Uważam, że miałem ogromne szczęście być tak mocno zaangażowany w tworzenie nowej Polski. Będąc przewodniczącym NZS na Uniwersytecie Wrocławskim oraz członkiem krajowych władz tej organizacji, uczestniczyłem w wielu ważnych zdarzeniach, dziś niemalże historycznych. Zostałem nawet zaproszony do udziału w obradach Okrągłego Stołu (do podstolika ds. młodzieży), ale odmówiłem, uznając wówczas tamtą formułę rozmów z władzami za niesatysfakcjonującą.

Kongres Liberalno - Demokratyczny
Na początku lat 90. związałem się z Kongresem Liberalno - Demokratycznym - partią młodych zwolenników szybkiego poszerzania w Polsce obszarów wolności, zwłaszcza gospodarczej. Temu środowisku jestem wierny do dzisiaj, co nie oznacza, że nasze ówczesne, dla niektórych wręcz rewolucyjne poglądy, nie uległy w tym czasie ewolucji.
W 1992 r. zostałem sekretarzem wrocławskiego oddziału KL-D. Rok później stałem się członkiem władz krajowych tej partii, a w 1994 wybrano mnie przewodniczącym KL-D w województwie wrocławskim.
Pełniąc tę funkcję, brałem udział w tworzeniu samorządowej koalicji centroprawicowej, która w 1994 r., pod nazwą Wrocławska Koalicja Obywatelska \"Wrocław 2000\", zdobyła 50% miejsc w Radzie Miejskiej i rekomendowała Bogdana Zdrojewskiego na funkcję Prezydenta Wrocławia. Jestem dumny z tego, że kierowałem zwycięską kampanią tej koalicji.

Unia Wolności
Lata 90. były także okresem budowania nowej partii - Unii Wolności, która powstała z połączenia Unii Demokratycznej oraz KL-D. W UW zostałem najpierw sekretarzem, a następnie wiceprzewodniczącym oraz przewodniczącym regionu wrocławskiego. Przez cały czas członkostwa w UW byłem również członkiem Rady Krajowej tej partii. Swoją działalność w UW zakończyłem na funkcji przewodniczącego Klubu UW w Sejmiku Dolnośląskim, do którego zostałem wybrany w roku 1998.
W Sejmiku uczestniczyłem w pracach dwóch komisji problemowych: kierowałem Komisją Rozwoju Turystyki, Sportu i Rekreacji oraz byłem członkiem Komisji Współpracy Zagranicznej.

Platforma Obywatelska
Koniec roku 2000 przyniósł przesilenie w centrum i na prawej stronie polskiej sceny politycznej. Kryzys AWS uświadamiał pilną konieczność utworzenia nowoczesnej formacji centroprawicowej. Z taką ofertą zwrócił się do członków UW Donald Tusk, ale została ona odrzucona. Grudniowy Zjazd Unii wybrał kontynuację formuły partii centrum, skierowanej do wąskiego kręgu wyborców. W tej sytuacji D. Tusk, wraz z grupą zwolenników swojej koncepcji, rozpoczął budowę nowej formacji - Platformy Obywatelskiej. Wśród nich byłem i ja. Wystartowałem z listy PO w wyborach do Sejmu i w październiku 2001 r. zostałem wybrany w okręgu wrocławskim na posła Sejmu IV kadencji.
Od listopada 2001 r. jestem członkiem Zarządu Regionu Dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej, a także Rady Krajowej. W pierwszej połowie 2003 r. organizowałem pod hasłem \"Tak. Dla Polski\". kampanię Platformy Obywatelskiej przed referendum nad przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Od października 2003 jestem Przewodniczącym PO we Wrocławiu.


Moja działalność społeczna
Promocja turystyczna Polski i Dolnego Śląska
W latach 2000-2003 zaangażowałem się w działalność na rzecz promocji turystycznej naszego regionu oraz kraju. Byłem jednym z twórców, a następnie społecznym wiceprezesem, Stowarzyszenia Dolnośląska Organizacja Turystyczna, które było pierwszą w kraju inicjatywą na rzecz profesjonalnej promocji turystycznej regionów. W efekcie tej działalności zostałem zaproszony do udziału w pracach Rady Polskiej Organizacji Turystycznej - instytucji państwowej, której ustawowym zadaniem była promocja turystyczna Polski poza granicami kraju. Do czasu wyboru do Parlamentu pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Rady POT.

Pomoc Polakom na Białorusi
Współpracowałem z CARITAS Archidiecezji Wrocławskiej, z którym organizowałem kolonie letnie dla polskich ubogich dzieci z Białorusi.

tekst bezpłatny
źródło: http://protasiewicz.pl/news012.html
« Powrót | Dodano: 2004-05-27 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 2302 |  | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2018
N Pn Wt Śr Cz Pt S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka KARKONOSZE
Cena: od 25 do 45

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglądać wciśnij F11     www.nowaruda.info