-4°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  O-MIESCIE: Położenie geograficzne i warunki klimatyczne
Nowa Ruda jest niewielkim miasteczkiem, znajdującym się w południowo - zachodniej części Polski, w Sudetach Środkowych. Położona między Górami Sowimi a Wzgórzami Włodzickimi, leży zaledwie 4 km od granicy z Czechami. Zajmuje obszar o powierzchni 37,2 km2 a średnia wysokość wznosi się średnio na 360 – 420 m npm.

Powierzchnia Nowej Rudy składa się z kilku jednostek fizyczno geograficznych, które tworzą południowo-wschodnie stoki Wzgórz Włodzickich, Obniżenie Noworudzkie w kształcie litery “X”, południowo - zachodnie stoki Wzgórz Wyrębińskich a także zachodnie stoki wzgórz zwanych Garbem Dzikowca i na południu część obniżenia Bożkowa.

Dominujące elementy krajobrazu stanowią wzgórza i góry, oraz dolina Włodzicy posiadająca niemal płaskie dno dochodzące do 500 m z przewężeniami dolin przełomowych. Na poszczególnych odcinkach dolina rzeki oddzielona jest od stoków górskich stromymi krawędziami o wysokości od 5 do 30 m. Malowniczy charakter terenu podkreślają duże różnice względnej wysokości i gęsto zalesione wzgórza o kopulastych wierzchołkach.

Okolice Nowej Rudy posiadają ciekawą strukturę geologiczną. Najstarszymi skałami są archaiczne gnejsy Gór Sowich. Paleozoik pozostawił na obrzeżach miasta osady karbonu i permu. Karbon pozostawił zlepieńce, łupki i węgiel, które miejscowa ludność znała już w XV w. i tym samym rozwinęła przemysł wydobywczy na tym terenie.

Ponad pozostałościami karbonu leżą utwory czerwonego spągowca, składającego się z piaskowców, zlepieńców i łupków zabarwionych na kolor czerwony związkami żelaza. Fałdowania hercyńskie i alpejskie spowodowały liczne zaburzenia i przecięcia licznymi uskokami warstw skalnych, co de facto utrudniło wydobycie surowców naturalnych. W obrębie dzielnicy Słupiec występują skały magmowe tj. diabazy i gabra, dziś eksploatowane i wykorzystywane do budowy dróg.

Ze względu na brak stacji meteorologicznej w okolicach miasta, oraz zróżnicowanie terenu, nie można ściśle ustalić specyfiki klimatu. Charakterystycznym zjawiskiem w Obniżeniu Nowej Rudy są inwersje temperatur, występujące wyjątkowo intensywnie zimą i wczesną wiosną. Efektem tego zjawiska jest gęsty smog utrzymujący się nad miastem, powstający ze zmieszania mgły z durzą ilością pyłów. Kolejnym typowym zjawiskiem w Nowej Rudzie jest duża różnica zalegania pokrywy śnieżnej na stokach północnych i południowych, determinowana przez rzeźbę terenu i ekspozycję stoków. Śnieg pokrywa dłużej stoki północne, natomiast południowe pozwalają na wcześniejszą i bardziej intensywną wegetację roślin. Ogólnie klimat na tym terenie charakteryzuje się łagodnymi zimami i mniej upalnymi latami niż w pozostałych terenach Polski. Duży wpływ na klimat miasta ma napływ oceanicznego powietrza z zachodu.

Nowa Ruda jako 28-tysięczne miasto, była niegdyś szóstym co do wielkości miastem województwa wałbrzyskiego. Po reformie administracyjnej wraz z pozostałymi miastami zlikwidowanej jednostki administracyjnej została przyłączona do nowopowstałego województwa Dolnośląskiego i pomimo usilnych starań mieszkańców o utworzenie powiatu noworudzkiego, miasto przyłączone zostało do powiatu kłodzkiego.

Nowa Ruda składa się z trzech dzielnic tj. Drogosławia, Słupca (przyłączonego w 1973 r.), oraz pierwotnej części miasta, dziś stanowiącego jego centrum.MK ©
« Powrót | Dodano: 2002-07-15 | Komentarzy: 2 | Odsłon: 15492 |  | Drukuj

Komentarze:
Miasto Nowa Ruda jest miastem średnim a nie niewielkim (niewielki jest np. Radków) Przy obecnej liczbie mieszkańców zaliczane jest do miast średnich. W Polsce średnie miasto ma właśnie ok 25 tys. mieszkańców.
2009-05-25, 16:38:57 |  x |  Zgłoś nadużycie
"Charakterystycznym zjawiskiem w Obniżeniu Nowej Rudy są inwersje temperatur, występujące wyjątkowo intensywnie zimą i wczesną wiosną. Efektem tego zjawiska jest gęsty smog utrzymujący się nad miastem, powstający ze zmieszania mgły z durzą ilością pyłów." - ja pikolę jak można napisać słowo - dużą- przez RZ ;)))))))
2009-06-09, 23:34:49 |  Miodek |  Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 DOMEK
Nad Akwenem
Cena: od 25 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info