-4°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  EDUKACJA: Przeciw nazizmowi - materiały edukacyjne
kliknij tu „Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke”
Materiały edukacyjne dla szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Fundację „Krzyżowa”
„Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” to materiały edukacyjne, które właśnie zostały wydane w formie elektronicznej przez Fundację „Krzyżowa”. Teka edukacyjna jest częścią projektu realizowanego wspólnie z Fundacją Freyi von Moltke.
Materiały „Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” poruszają zagadnienia związane z okresem rządów nazistowskich w Niemczech oraz II wojną światową i odwołują się do wyjątkowej historii małżeństwa Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke, członków niemieckiej organizacji antynazistowskiej, tzw. Kręgu z Krzyżowej.
Celem materiałów, które Fundacja oferuje nauczycielom, jest zachęcenie młodzieży do podjęcia refleksji nad kwestiami uniwersalnymi, a mianowicie postawą obywatelskiej odpowiedzialności i odwagi w obliczu zła. Dr Robert Żurek, koordynator projektu ze strony Fundacji „Krzyżowa” podkreśla: „Podejmowanie refleksji nad europejską historią nie wyklucza namysłu nad naszą rodzimą. Dlatego też wydaje się, że cenną inspiracją w procesie kształcenia młodego pokolenia może być również sięgnięcie do przykładów dość nieoczywistych. Ukazujących nie tylko warte promowania postawy, ale także pozwalających spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy tak na nasze, polskie doświadczenia, jak i historię naszych najbliższych sąsiadów. Takiej inspiracji dostarczyć może historia niemieckiej grupy opozycji antynazistowskiej, nazwanej Kręgiem z Krzyżowej. Nielicznej grupy odważnych ludzi, którzy swój sprzeciw wobec rządów Hitlera wywodzili nie tylko z troski o przetrwanie Niemiec – jak miało to miejsce w przypadku chyba najbardziej znanej grupy spiskowców skupionych wokół płk. Clausa von Stauffenberga, autora nieudanego zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku – lecz ze swego oporu wobec zła. Za ten moralny sprzeciw wielu z nich zapłaciło życiem.”
W skład teki edukacyjnej wchodzi scenariusz lekcji, karta pracy, pomoce dydaktyczne, materiały źródłowe oraz biogramy. Dodatkowo załączone zostały teksty publicystyczne oraz popularnonaukowe, które dostarczają bardziej szczegółowej wiedzy na temat historii oraz działalności Kręgu z Krzyżowej, jak również podejmują temat polskiej perspektywy na niemiecki ruch oporu.
„Przeciw nazizmowi. Historia Freyi i Helmutha von Moltke” to propozycja lekcji adresowanej do uczniów szkół licealnych, którą można przeprowadzić w ramach lekcji historii, języka niemieckiego lub etyki. Scenariusz lekcji przygotowany został do przeprowadzenia zajęć w dwóch wariantach - jeden z nich zakłada projekcję fragmentów filmu dokumentalnego „Freya – miłość w czasach oporu”.
Wszystkich nauczycieli, którzy wyrażą zainteresowanie materiałami edukacyjnymi i będą chcieli przeprowadzić lekcje według scenariusza, Fundacja „Krzyżowa” przekaże bezpłatnie bezzwrotny egzemplarz filmu dokumentalnego „Freya – miłość w czasach oporu”.
Szczegóły na temat projektu i materiałów edukacyjnych dostępne są na stronie Fundacji „Krzyżowa”: www.krzyzowa.org.pl.
Link do specjalnej zakładki poświęconej projektowi: http://bit.ly/2HctBRu
« Powrót | Dodano: 2018-02-15 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 2772 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 AGROTURYSTYKA
Wichrowe Wzgorza
Cena: od 20 do 30

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info