-4°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Likwidacja gimnazjów – obłędna polityka
kliknij tu Posiedzenie Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Nowej Rudzie dotyczące propozycji organizacji nowej sieci szkół w naszym mieście odbyło się 10 stycznia 2017 r. w sali narad noworudzkiego Ratusza.
Jacek Cichański, przewodniczący tej komisji, otworzył posiedzenie oraz przywitał zaproszonych gości: Tomasza Kilińskiego, burmistrza miasta, Leszka Wójcika, naczelnika wydziału infrastruktury społecznej, Andrzeja Behana, przewodniczący Rady Miejskiej, dyrektorów szkół oraz radnych. W słowie wstępnym powiedział, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie oświaty, które zmieniają system i wymuszają zmiany organizacyjne w edukacji.
Tomasz Kiliński, poproszony o zabranie głosu dodał, że reforma oświaty staje się faktem, niezbyt oczekiwanym i niezbyt chcianym.
- Z naczelnikiem wydziału infrastruktury społecznej oraz dyrektorami szkół prowadziliśmy rozmowy nad tym, jak może wyglądać sieć szkół od września 2017 r. - powiedział.
W trzech dzielnicach Nowej Rudy sytuacja jest odmienna. W Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Drogosławiu zmian będzie niewiele. W Słupcu: Szkoła Podstawowa nr 7 połączy się z Gimnazjum Nr 2 im. M Curie – Skłodowskiej. Największy problem będzie w dzielnicy Centrum. Według burmistrza istniejąca baza jest niewystarczająca. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka nie mieści się w swoich obiektach. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Josepha Wittiga mieści się, ale przy szkole 9 letniej (zerówka plus osiem klas) pojawią się problemy.
- Proponujemy, aby powstała jedna szkoła podstawowa w budynkach gimnazjum. Nie możemy połączyć dwóch szkół podstawowych z gimnazjum. Konieczna jest likwidacja Szkoły Podstawowej nr 3 – powiedział Burmistrz.
Przez najbliższe dwa lata, od września 2017 r., do budynków gimnazjum uczęszczaliby uczniowie klas IV-VII, IV-VIII a młodsze klasy pobierałyby edukację w budynkach szkół nr 2 i nr 3.
Dariusz Chojecki, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 poproszony o przedstawienie sytuacji w kierowanej przez niego instytucji powiedział, że „najmniejszy problem z wdrożeniem reformy będzie w Drogosławiu”. We wrześniu 2017 r. rozpocznie tam naukę 16 oddziałów: 11 w szkole podstawowej, 3 w gimnazjum oraz 2 w gimnazjum dla dorosłych.
- Reforma nie wpłynie na zwalnianie nauczycieli. W drugim roku jej wdrażania nastąpi ograniczenie trzech etatów – dodał dyrektor Chojecki.
Jarosław Przybył, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 7 w Słupcu, powiedział, że od września 2017 r. w jego placówce będzie 35 oddziałów, nastąpi redukcja etatów o cztery a w roku szkolnym 2019/20 pojawią się problemy z etatami nauczycielskimi.
Po wystąpieniu dyrektora pojawiły się pytania radnych: Jerzego Pulita oraz Reginy Wałęsy o budynek szkoły przy ul. Kłodzkiej w Słupcu. Radna Wałęsa zaproponowała, aby przeznaczyć go na przedszkole. Burmistrz odpowiadając na pytania, stwierdził, że nie jest to temat na posiedzenie dzisiejszej komisji.
Urszula Kamińczak-Podgórna, dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka poproszona o naświetlenie sytuacji przyznała, że wspólnie z Danutą Markuszewską, dyrektorką Gimnazjum Nr 1 im. Zjednoczonej Europy i Mariolą Szymańską, dyrektorką Szkoły Podstawowej Nr 3 zastanawiały się nad rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Opierając się na danych statystycznych w roku szkolnym 2017/18 będzie 32 oddziały. Muszą zostać podjęte działania remontowe w budynku A, gdzie swoje miejsce zajmą klasy IV-VIII. Przez dwa lata będą funkcjonowały szkoły podstawowe nr 2 i nr 3 z oddziałami. Kamińczak-Podgórna wskazywała również na potrzebę stworzenia sali gimnastycznej dla klas I-III w budynku A, możliwości wykorzystania do tego celu auli, odtworzenia kuchni lub wykorzystania stołówki np. do posiłków z kateringu. W roku szkolnym 2018/19 mógłby odbyć się remont budynku B polegający na dostosowaniu go do klas młodszych. W roku szkolnym 2019/20 byłoby 29 oddziałów.
Radny Bartłomiej Rozmus pytał o los dyrektorów. Otrzymał odpowiedź, że dyrektor szkoły podstawowej z automatu będzie dyrektorem połączonych szkół a dyrektor gimnazjum jego zastępcą.
Radna Halina Gajcy stwierdziła, że w szkołach dzielnicy Centrum mamy kilku pedagogów i pytała się czy już teraz stracą pracę?
- Mówienie, że nie będzie likwidacji etatów jest bzdurne - dodała.
Radnego Andrzeja Czerniatowicza interesował los pracowników obsługi dbających o zachowanie czystości w szkołach oraz wskazywał na problemy komunikacyjne z dowożeniem dzieci przed budynek gimnazjum. Burmistrz stwierdził, że jest to duży problem.
Radna Irena Caryk, cytując Beatę Szydło, która powiedziała, że "poprzednia ekipa rządząca nie dbała o nauczycieli", zapytała się dyrektorów, czy obecna ekipa dba? Odpowiedzią były uśmiechy na twarzach zebranych. Pytała również: - Jakie będą straty i zyski?
Leszek Wójcik zaznaczył, że podał koszty funkcjonowania szkół.
Radny Andrzej Czerniatowicz zapytał: - Czy możemy się liczyć z negatywną odpowiedzią kuratora oświaty? Andrzej Behan odpowiadając stwierdził, że jeśli kurator się nie zgodzi szkoła nie może być zlikwidowana. Burmistrz rozwijając odpowiedź dodał, że brał udział w spotkaniach z p. Kałwakiem z kuratorium w Wałbrzychu, na którym nie słyszał, że nie wolno likwidować szkół. Nie ma innego rozwiązania według p. Kałwaka. Pozostaje powrót do dwuzmianowości.
Radna Regina Wałęsa zapytała: - Kiedy należałoby zawiadomić o likwidacji szkoły?
- Na najbliższą sesję trafi uchwała o zamiarze likwidacji szkoły. - odpowiedział Burmistrz.
Radnego Jacka Cichańskiego interesowały odczucia społeczne.
- Teraz mamy dwa oddziały, które rozpoczynają naukę od trzeciej lekcji a kończą o godz. 15.00. Rodzicom też nie będzie pasować dwuzmianowość – odpowiedziała Mariola Szymańska, dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 3.
Podsumowując spotkanie Burmistrz stwierdził, że wszyscy staniemy w obliczu podejmowania takich a nie innych decyzji.
- Jasno trzeba określić, kto jest odpowiedzialny za ten bałagan? Obłędna polityka – dodał jeden z obecnych na komisji.
« Powrót | Dodano: 2017-01-10 | Komentarzy: 2 | Odsłon: 4325 |  o | Drukuj

Komentarze:
Najłatwiej zlikwidować. Zero wysiłku.
2017-01-14, 08:48:56 |  obserwator |  Zgłoś nadużycie
A co na to związki zawodowe? Czy staną w obronie stopniowo zwalnianych pracowników?
2017-01-14, 09:03:11 |  Janina O. |  Zgłoś nadużycie

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 AGROTURYSTYKA
Agroturystyka WATRA
Cena: od 25 do 40

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info