-4°

Nowa Ruda

Menu

Kanal RSS

 Reklama  
  ROZMAITOSCI: Narutowicz. To był zamach
kliknij tu O wyborze prof. Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta niepodległej II RP zdecydowały głosy PSL “Piast”, lewicy oraz mniejszości narodowych. “Piast” zwolennik radykalnej reformy rolnej nie mógł głosować na Maurycego hr. Zamoyskiego, posiadacza jednego z największych majątków ziemskich w RP. W wyniku ostatniego głosowania Zgromadzenia Narodowego G. Narutowicz otrzymał 289 głosów. To zwycięstwo było bardzo wielkim zaskoczeniem dla prawicy, która sądziła, że zwycięży hr. Zamoyski, XV ordynat na Zamościu.
Po wyborze G. Narutowicza, prawicowe ugrupowania katolickie i narodowe nie zamierzały przyjąć do wiadomości takiej decyzji i rozpoczęły przeciwko niemu brutalną kampanię prasową, zarzucając przynależność do masonerii, ateizm oraz zdobycie urzędu dzięki poparciu mniejszości narodowych. Stanisław Stroński opublikował na stronach “Rzeczpospolitej” artykuł pt. “Usunąć tą zawadę”. Katolicka i narodowych część społeczeństwa była oburzona wyborem sympatyka Żydów a przeciw zaprzysiężeniu prezydenta Narodowa Demokracja wznieciła w Warszawie zamieszki.
Zaprzysiężenie G. Narutowicza na urząd prezydenta RR odbyło się 11.12.1922 r. Wielu prawicowych i chadeckich posłów było na nim nieobecnych. W tym dniu protestujący siłą próbowali powstrzymać elekta, wzniecając w Warszawie rozruchy, barykadując ulice prowadzące do Sejmu. Policja pomimo informacji na temat planowanych demonstracji nie wydała żadnych instrukcji swoim funkcjonariuszom. Dzień po wyborze Narodowa Demokracja podała, że nie zaakceptuje żadnego rządu, który zostanie utworzony przez prezydenta narzuconego przez obcy element: Żydów, Niemców i Ukraińców.
Pięć dni po zaprzysiężeniu,w galerii “Zachęta” G. Narutowicz zginął w zamachu, zastrzelony przez fanatyka i nacjonalistę E. Niewiadomskiego - malarza powiązanego z Narodową Demokracją. Śmierć G. Narutowicza była rezultatem agresywnej i napastliwej krytyki wobec niego. Natomiast przez zwolenników Narodowej Demokracji zabójca prezydenta uważany był za wielkiego bohatera. Po skazaniu go i rozstrzelaniu w Cytadeli Warszawskiej, które miało miejsce w styczniu 1923 r., część prawicy rozpoczęła kult jego osoby.
Po śmierci prezydenta RP Julian Tuwim napisał wiersz pt. "Pogrzeb prezydenta Narutowicza". na podst. m. in. Wikipedia.pl
« Powrót | Dodano: 2015-12-16 | Komentarzy: 0 | Odsłon: 3746 |  o | Drukuj

Komentarze:

Hasło:
Autor:

Komentarz: /400 max

Info Redakcja wortalu www.nowaruda.info oświadcza, że nie odpowiada za treść komentarzy do zamieszczanych artykułów. Za owe treści odpowiadają ich autorzy. Zabrania się umieszczania treści nawołujących do przemocy, nienawiści, nietolerancji, jak i treści obraźliwych wobec Użytkowników wortalu lub innych osób. Komentarze uznane za obraźliwe lub przekraczające granice tolerancji będą usunięte bez poinformowania o tym autorów !!!

Menu

Noworudzianin
Grudzień 2023
N Pn Wt Śr Cz Pt S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 HOTEL
Restauracja IBIZA
Cena: od 70 do 180

donate

Dotacje w Bitcoin

  ^Top^

Strona zgodna z HTML 4.01   Korzysta z Apache   Korzysta z MySQL   Korzysta z PHP   Najlepiej czytaj w Firefox  
Wszelkie prawa zastrze�one (c) Nowa Ruda 2002-2006 Kamil Kobak
Aby lepiej oglďż˝daďż˝ wciďż˝nij F11     www.nowaruda.info